Upravit stránku

Jak si správně vybrat sedací soupravu

13. 02. 2018DEKOART s.r.o.

Jak vybrat sedací soupravu – Sedací souprava je vždy dominantou hlavního pokoje neboli obýváku. Vzpomeňte si na svoji první návštěvu u vašich známých, kdy vstoupíte do obýváku a kamarád Vás jde usadit a pohostit. Je to právě pohovka, která jako první padne do oka. První nám nastane na mysli, jak pohovka zapadá do interiéru. Dále jak ladí s dalším nábytkem a bytovými doplňky. Sedací souprava je srdcem celého tohoto prostoru, odehrávají se na ní pohodové večery u sledování filmů, povídáte si tam s dětmi, rodinou, přáteli. Trávíte tam pracovní dny, ale i lenošení ve chvílích volna s partnerem či domácím mazlíčkem. A proto je důležité vybírat jak podle kvality ceny, tak i podle toho jakým způsobem žijeme život, protože opravdu neexistuje špatná sedací souprava jen a pouze její špatný výběr. Velice rádi jsme pro Vás připravili krátký, ale přesto podrobný seznam, aby pro Vás bylo vybírání snadnější, rádi zodpovíme veškeré případné otázky.

Sedací soupravy se zprvu rozdělují dle funkčnosti:

 • klasické (sofá, rohové, do U)

 • s rozkladem na lůžko

 • s úložným prostorem

 • polohovací komponenty (opěrky, výsuvy a pod)

Na začátku si vždy musím upřesnit kolik mám prostoru (je potřeba zanechat i nějakou plochu volnou) a jak velkou rodinu nebo po případě přátel na ní bude usedat (jedno sedací místo je cca 60 cm, pro pohodlí bychom udali klidně až 80 cm. ��) Více sedací plochy nám tedy nabízejí rohové sedačky, do malých ploch můžeme použít sofá (do malého prostoru můžeme zvolit sofá s užšími područkami, tím dodáme malému pokoji tolik potřebné optické zvětšení.)

Dnes už mají sedačky velké množství doplňkových funkcí, pokud se bavíme o obývacím pokoji, je sedačka tím nejvytěžovanějším nábytkem v celém prostoru. Na sedačkách mohou být výklopy, výsuvy, područky i zádové opěrky které jsou polohovatelné manuálním či elektrickým pohonem. Většinou to bývá nadstandartní vybavení, za které se připlácí řádově i desetitisíce. Pokud narazíte na polohovatelnou sedačku za pár tisíc je vždy něco špatně, kvalita materiálu apod. Zastáváme tedy názor, že pokud to to vybavení na sedačce být nemusí nedoporučujeme ho, neboť co tam není se nemůže rozbít.

Rozkládací lůžko je skvělá věc, pokud ale budeme využívat lůžko častěji, měli bychom zohlednit materiál konstrukce. Levnější dřevěné výsuvy jsou vhodné na občasné přespání návštěv. Výsuvy kombinované s plastem jsou vhodné na chalupu, do pokoje pro hosty či dětského pokojíčku na občasné přespání párkrát

za rok (při každodenním používání se materiál rychle opotřebuje a nejen ten, ale po spánku na takové to sedačce nás budou bolet i záda, toto je kategorie do 25tis.) Pro každodenní využití doporučujeme kovový mechanismus (kvalitní rošt a matrace jsou podmínkou ��, váha konstrukce je vyšší, cca 40 kg, cena takto kvalitních sedaček se vyšplhá i přes 100tis.) Ale ortopeda kvůli špatnému spaní vyhledávat rozhodně nebudete muset, to slibuji.

Úložného prostoru není nikdy dost, ale má veliký vliv na tvar konstrukce (nosný prvek se přizpůsobuje úložnému prostoru, tedy je více namáhán a není to úplně to pravé ) Výklopné prvky na chaise longue jsou samozřejmě milé, rychle se do nich přikrývka schová a prostor je čistý, ale uchyceny bývají pouze několika panty, které se velmi namáhají a tedy dojde k rychlému opotřebení. Tento typ sedaček doporučujeme do prostor kde nebudou tolik vytěžovány.

.

Jaký potahový materiál je pro mě nejvhodnější? 

 • látka

 • kůže

 • koženka, ekokůže

 • alcantara a další materiál

Začněme pěkně popořadě, a tedy látkou.

Jeden z nejvděčnějších materiálů na údržbu. Dnes jsou specializované firmy které Vám sedačku vyčistí. Od kvalitního výrobce můžete očekávat, že Vám nabídne alespoň 4 kategorie kvality materiálů, ten už je od sebe rozeznatelný jak na dotek, tak i na první pohled a předloží Vám i údaje o testované otěruvzdornosti látky.

Možností jsou i celosnímatelné potahy, které zjednodušují údržbu sedačky. Rádi bychom upozornili na naše ,,ale“ jedno je vyšší cena, která je za přičiněna tím, že samotná sedačka je dvakrát čalouněná. Prvně základní látkou a podruhé Vámi zvolenou. Druhé ,,ale,, z většiny případů jsou s volnými sedacími polštáři. Tyto sedáky mají větší průhyb, pokud váha jedince dosáhne např. 100 kg sedák se na krajích po nějaké době začne zdvihat. Takto namáhaný sedák často rychle změkne a ztratí svou pohodlnost. Z vlastní zkušenosti, kde máme doma dvě děti a psa je skvělé potahy hodit párkrát do roka vyprat. Sedáky se nám po 5 letech taky docela proseděli, ale vše vyřešil čalouník, který jednoduše vše opravil za pár tisíc. Potah v této sestavě (děti, pes, má žena a Já) dostávají taky pěkně zabrat ��, ale čalouník říkal že nebude problém ušít nové. Potahy se dají objednat rovnou i od výrobce, ale tam ta cena narůstá.

Nejlepší materiál kůže. Důležité je, aby byla kůže kvalitní. Tyto sedačky v ceně 30-40 tis. (vel. 3x2m) bohužel nejsou kvalitní (materiál jsou štěpenky, recykláty a podobně zpracované cosi.) A jak tedy poznám, že jde o pravou kůži? Pokud bereme rozměr uvedený víše a sedačka má cenu pod 100tis. je to podezřelé (kožená bunda se také pohybuje okolo 10000,-. a ne 2000,-.) Kvalitní výrobce nabízí alespoň tři cenové kategorie kůže.

Ty nejdražší jsou na dotek nejpříjemnější (důvodem je výběr nejlepších kůží a kvalitní a šetrné zpracování) ovšem jsou i nejnáchylnější na poškození, a tedy i nejnáročnější na péči o ně (doporučujeme je tedy do solitérů a ložnic.) Levnější kůže už bývají odolnější, ale při jejich chemickém zpracování dochází k ucpání pórů a tedy dochází k takzvanému ,,pocení zadků,,. Takto zpracované sedačky jsou vhodné do kanceláří. Pokud se i přes to rozhodneme pro koženou sedačku do domu. Je dobré se držet zlaté střední cesty a nezapomínat na péči o tuto sedačku (čištění, impregnace, namaštění) takto ošetřovaná sedačka Vám zaručeně vydrží 15-20 let.

Koženku a ekokůži opravdu jen do kanceláří, kde čas strávený sezením je nižší a i přesto se dost zapotíte. Existují i kvalitní materiály, ale tam se s cenou vyšplháme na cenu středně drahé pravé kůže, ale už vám po ní muže běhat 30kg vážící mazlík. Takže zastánci tady toho materiálu opravdu nejsme, sami jsem ji kdysi mělia bohužel spokojeni jsme nebyli.

Dále máme alcantary a různé revoluční nešpinivé, samočistící materiály. Je to krásný a příjemný materiál, cenově mnohokrát dražší než kůže. Materiál je absolutně nevhodný pro rodiny ( jogurty, čokoláda, přesnídávky si vyberou svou daň a ten krásný chlup který čističem vyčistíte dopadne po čase asi stejně jako kdysi v dětství moje manžeštráky.)

Další revoluční materiály, samočistící a další, jsou opět neprodyšné a dle našeho názoru jsou tyto potahy vhodnější na jídelní židle.

 

Jakou kostru zvolit?

    • masiv

    • dřevotříska

    • kov

    • plast

Klíčový faktor pro životnost sedačky. Nejlepší sedačky jsou vyráběny z masivu nejčastěji bukového. Na boční plochy bývá použita překližka. Toto spojení garantuje životnost na několik desítek let. Smrkové a borové dřevo nebo dřevotříska má nižší životnost, ale na méně časté sezení je životnost okolo 5-10 let, tak proč ne. Kovové konstrukce jsou vhodné na rozkládací sedačky a na sofá. Plastům se raději budeme obloukem vyhýbat. A jak tedy poznáme, že tato sedačka je z kvalitního materiálu? Váha je jedním ze základních faktorů. Pokud sofá 2m vezmeme na záda a v jednom a odneseme do 3 patra, asi to nebude úplně to správné. Sedačka v bukové kostře 3x2m váží 150 kg ne-li více, rozkládací sofá 2m už má určitě přes metrák (pár sem jich už nesl a je to fakt pecka. ��)

A nesmíme zapomenout na výplně.

 

    • molitan

    • studené pěny

    • líné pěny

    • ostatní /tepláky a podobně/

Základním nosným prvkem ukotveným na dřevěné konstrukci by měl být takzvaný pružinový vlnovec nebo dřevěné lamely. Existují i nosné pásy ze speciálních látek, ale ty se časem vytahují, tedy je nedoporučujeme. Jádro může být z pružin (pouze kvalitní značky) nebo studené pěny (nejlépe z dvou tvrdostí) Základní tedy nosná pěna tvrdší tím je prodloužena životnost a sedací část z měkčí pěny která dodá pohodlí a komfort.

Pro měkčí sezení se dá použít i peří či líná pěna, ale ty mají tendenci kopírovat sed (tedy i nejkvalitnější kůže se časem vytáhne a na sedačce vzniknou nevzhledné dolíky), navíc se z takových to sedaček hůře vstává.

U levnějších výrobců se dost často setkáte s neurčitým výplňovým jádrem jako je drcený textil. (Jeden kamarád nám říkal, že při likvidaci dva roky staré sedačky tam našel tepláky, prý byly polské. ��)

Molitanové pěny nejsou úplně nejlepší materiál, ale do dětského pokoje nebo na chalupu jistě postačí.

A jsem u konce. Doufáme, že tento článek byl pro Vás přínosný a máte nyní více informací, aby sedačka,

kterou vyberete byla pro Vás ta nej. Nemusíte s námi souhlasit ve všem. Ovšem vše jsme načerpali z našich dlouholetých zkušeností, především z informací právě od našich zákazníků. Rádi vám pomůžeme s výběrem sedaček pro Vás a vaši rodinu.

 

Tady uvidíte profesionální výrobu, se vším všudy
A i takto se to dá dělat )-:

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti